, ,

Acta, acta, a tym czasem Google wprowadza inwigilację. Czy dalej możemy czuć się bezpieczni korzystając z usług największej korporacji internetowej na świecie. 

To,że nowa polityka prywatności zostanie wprowadzona chyba już każdy zdążył zaobserwować za sprawą dobrze widocznego*:

Co się jednak zmieni? Przede wszystkim zaistniała nowa ujednolicona wersja regulaminu, która zastępuje bodaj 60 czy 70 różnych polityk do wszystkich aplikacji jakie dostarcza Wujek Google.

Genralnie jest tak,że Google ujednolici wszystkie regulaminy oczywiście na tym korzystając. Po pierwsze, bo łatwiej jest zarządzać jednym a nie 70 regulaminami a po drugie dzięki temu google będzie mogło jeszce lepiej zbierać informacje o użytkownikach 3 największych usług: wyszukiwarki, gmaila i youtube.
Lubimy reklamy tagetowane bahawioralne? Tylko czekać na reklamę o treści „Kończy ci się papier toaletowy! Kup go w Almie 😀 A to wszystko za sprawą „You World” które Google sukcesywnie wprowadza dla użytkowników G+.

Co to jest You World?

Krótko mówiąc Google bada nasza preferencje i zamierza filtrować wyniki naszych internetowych poszukiwań w oparciu o to czego poszukujemy w necie, to co lubimy i, co nas interesuje. Nowa funkcja jeszcze nie jest aktywna w polskiej wersji wyszukiwarki, ale kiedy zostanie uruchomiona będzie opcjonalna. Nawet zalogowani do G+  będą mogli wybrać czy wolą szukać anonimowo, czy wolą pozwolić Googlowi dopasować wyniki wyszukiwania.

O YW postaramy się stworzyć obszerniejszy wpis już niebawem. Tymczasem dosyć jaj pora na konkrety:

Czemu powinna obchodzić mnie zmiana polityki G?

Możesz zupełnie zignorować zmiany polityki prywatności jeśli nie logujesz się do usług Google a korzystasz tylko z wyszukiwarki. Jeśli jednak zalogujesz się to nie możesz nie zaakceptować nowych warunków gdyż jest to równoznaczne z usunięciem konta w usługach Google.

Gdzie sprawdzić jakie dane zbiera Google?

Panel Google dostępny tutaj daje choćby ‚poczucie możliwości” wpłynięcia na to, co i poprzez jaką aplikację zbiera G.

W jaki sposób mogę usunąć konto G. już po zaakceptowaniu nowego regulaminu?

Jeżeli już rzuciłeś okiem na nowy regulamin ponownie (tutaj możesz to zrobić) i doszedłeś do wniosku, że nie akceptujesz takiej formy „współpracy”-wszystkie informacje są dostępne tutaj  G. grzecznie tłumaczy, jak usunąć konto, ale czy warto? Bo to eksportować dane trzeba, bo odzwyczajać się od Gmaila- Panie, daj Pan spokój.

Ja wychodzę z założenia, że wszystkie nasze dane są już w internecie ale mnie osobiście poruszyła jeszcze jedna rzecz zawarta w nowym regulaminie. Kojarzycie takie ekran „Dodaj swój numer telefonu a będziesz mógł łatwo odzyskać hasło?” Jeśli posiadacie telefon z androidem G. będzie mogło samo dodać twój numer do konta które jest „spięte” z telefonem. Mnie się to jakoś nie podoba :/ Jeszcze przyjdzie moment w którym G. będzie mi przesyłać informację o kończącym się papierze toaletowym przez SMS! :/

Jaka jest wasza opinia na temat nowych regulaminów?

*ciekawe ile osób kliknęło w link z obrazka 😛