, , ,

„Jest rok 2027…

jest to czas wspaniałych odkryć i technologicznego zaawansowania, to także czas chaosu i konspiracji…
Sam nawet nie wiem po czyjej stronie jestem…”
Te właśnie słowa wypowiada główny bohater nadchodzącego Deus EX Human Revolution. W skrócie… cyberpunk powraca!
Po świetnej pierwszej części, która to była powiewem świeżości i zabugowanej, uproszczonej do granic możliwości specjalnie dla graczy konsolowych części drugiej, seria Deus EX ma szansę na wielki come back!
Przedsmak tego będziemy mieli już na zbliżających się wielkimi krokami targach E3 gdzie Square Enix wraz z Edios będą promowały swoje najnowsze dzieło.

Ale od początku

Akcja najnowszej części dzieje się przed wydarzeniami z pierwszego Deus EX. Świat jest podzielony, dzięki technologii i medycynie bogaci ludzie po wypadkach mogą wrócić do normalnego życia, zastąpić utracone kończyny sztucznymi, poprawić swój wzrok czy nawet wszczepić sobie noktowizor. Owe usprawnienia nie służą tylko poprawie jakości życia ale mogą sprawić, że człowiek w nie wyposażony stanie się jednoosobową armią. Zwiększy się jego wytrzymałość na ból, szybkość poruszania i siła ciosu, będzie mógł nawet zamieniać kończynę w broń palną. Akcja Human Revolution toczy się w wielkich przeludnionych miastach, w których to na szczycie mieszkają bogaci korzystający ze wszystkich zdobyczy technologicznych i manipulujący biednymi masami, które to są zepchnięte do slamsów gdzie jedynie egzystują nie mając wpływu na otaczający ich świat. Rządy są marionetkami w rękach wielkich korporacji bijących się między sobą. Życie ludzkie nie ma znaczenia.

You are…

W grze wcielamy się w byłego żołnierza oddziału SWAT, Adama Jensena, obecnie zatrudnionego przez Davida Sarifa w swojej firmie Sarif Industries jako kierownika ochrony. Wszystko zaczyna się w przeddzień prezentacji wielkiego odkrycia, które dokonała Megan Reed, jedna z głównych pracownic S.I. a także dziewczyna naszego bohatera. Na placówkę napadają nieznani żołnierze z wszczepionymi implantami i sztucznymi kończynami. Masakrują cały personel i porywają wszystkich najważniejszych naukowców związanych z tym tajemniczym odkryciem, w tym Megan. Z masakry cudem uchodzi z życiem Adam, jednak w wyniku licznych obrażeń traci obie ręce. By go uratować David decyduje się na przeprowadzenie poważnej operacji nie tylko ratującej życie ale i usprawniającej ciało. Nasz bohater otrzymuje liczne implanty a także sztuczne ręce.
http://www.youtube.com/watch?v=c8cisIUSxKs
Po długiej rehabilitacji i oswojeniu się z tym co się stało Adam zostaje wezwany przez Sarifa. Kolejna placówka zostaje zaatakowana. David chce aby nasz bohater odnalazł tych, którzy napadli na jego firmę i w tym momencie zaczyna się nasza gra.

Jeśli chcesz mieć wrogów, spróbuj coś zmienić…

Edios przyglądając się dzisiejszym produkcją, kolejnym klonom Gears of War i Halo, coraz mocniej uproszczanym eRPeGom jak Dragon Age 2 czy Mass Effect 2, stwierdziło, że potrzebna jest mocna i dojrzała fabuła, czyli coś co przez ostatnie lata było spychane na dalszy plan w imię maksymalizowania zysków (swoją drogą, nasze rodzime CDPRed też to zauważyło). Dlatego nowy Deus EX to cyberpunkowy RPG z masą dialogów, ogromnym światem i trudnymi wyborami, gdzie nie ma wyraźnych podziałów. Wszystkie nasze poczynania będą prowadziły do mniejszego lub większego zła, nic nie obejdzie się bez ofiar czy poświęcenia kogoś lub czegoś. Nawet sam główny bohater nie będzie dokładnie wiedział czy to co robi jest aby na pewno dobre.

http://www.youtube.com/watch?v=Mbjixkj5vxQ
Twórcy mocno wzorowali się na klasykach gatunku czyli „Blade Runner” czy „Ghost in the Shell”. Postawili na klimat jak z dawnych filmów czy gier i bardzo dobrze! Do tego wszystkiego trzeba dorzucić doskonałą elektroniczną muzykę autorstwa Michael’a McCann’a, której przedsmak mamy w trailerach. Po ubiegłorocznej prezentacji gry, Edios pod naciskiem zachwyconych fanów udostępniło jeden z kawałków za darmo na swojej stronie. Można go też posłuchać na youtube.

RPG!

Wg. zapewnień autorów ich produkcja ma być długa, bardzo rozwinięta, nie będzie narzucać nam stylu gry. Jeśli lubimy wielką rozwałkę będziemy mogli rozwinąć naszą postać w super killera i strzelać do wszystkiego co się rusza natomiast jeśli lubimy skradać się bez wystrzelenia ani jednego pocisku będziemy inwestować w kamuflaże i haking by przekradać się omijając zabezpieczenia, kamery, działka czy strażników. Do każdego celu będzie prowadziło wiele dróg, tylko od nas zależy, którą wybierzemy.

Rozmowa również będzie odgrywała wielką rolę, nie poznamy całej historii czy też nie wydobędziemy pewnych pomocnych informacji jeśli nie zechcemy rozmawiać z innymi ludźmi i drążyć tematów. Będziemy mieli wpływ na styl naszych rozmów, czy będą one agresywne czy też spokojne, liczba dostępnych opcji będzie się zwiększać wraz z inwestowaniem punktów w odpowiednie umiejętności dialogowe.

PeCet dalej żywy!

Na szczęście, twórcy nie zapomnieli o tym, że seria Deus EX wywodzi się z poczciwych blaszaków. Dlatego wersja dla komputerów PC będzie wspierała wszystkie najnowsze technologie takie jak DX11 i teselację, możliwość gry na wielu monitorach czyli EyeFinity (dla posiadaczy kart AMD, Nvidia z pewnością później wyda stosowne sterowniki) czy nawet promowany wszędzie obraz 3D. Interfejs będzie przystosowany do klawiatury, mało tego, wszystkie kody w grze będzie można wpisywać z klawiatury numerycznej.
Znamy nawet wymagania, są one bardzo podobne do tych, które miał nasz Witcher 2. Miejmy nadzieję, że w tym przypadku optymalizacja będzie stała na wyższym poziomie.

Minimalne:

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7
 • Procesor: dwurdzeniowy, taktowany zegarem 2.0 GHz
 • RAM: 1 GB (XP)/2 GB (Vista i 7)
 • Karta graficzna: GeForce serii 8000 lub ATI Radeon serii HD 2000 lub lepsza
 • HDD: 8,5 GB
 • Rekomendowane:

 • System operacyjny: Windows 7
 • Procesor: AMD Phenom II X4 lub Intel Core 2 Quad albo lepszy
 • RAM: 2 GB
 • Karta graficzna: AMD Radeon HD 5850
 • HDD: 8,5 GB
 • Patrząc na screeny myślę sobie, że jednak warto będzie zmienić sprzęt dla tej gry.

  [Aktualizacja]
  Z wymaganiami jednak nie powinno być tak źle. Jakiś czas temu odbyła się prezentacja najnowszego Deus EX gdzie pokazano, że gra działa płynnie na Radeonie 6870 i to aż na 3 monitorach!

  To nie jest koniec świata ale możesz zobaczyć go stąd…

  Niestety przy tak wielkich produkcjach zdarzają się wielkie wpadki. Już dziś można zobaczyć około 10 godzin rozgrywki z gry. Do sieci wyciekła wersja dla recenzentów, stworzona by mogli oni zasmakować świata Deus EX i przygotować zapowiedź. Jest mocno zabugowana i niedokończona dlatego jeśli już ktoś ją widział, nie powinien na jej podstawie wyrabiać sobie opinii o finalnym produkcie. Po za tym to „demo” mogło by popsuć pierwsze „WOW!” po włączeniu oficjalnej gry. Tak więc odradzam jego pobierania i polecam zaczekać. Ja już dopisałem nowego Deus EX do mojej krótkiej tegorocznej listy „must have”. Trzeba pamiętać, że będzie on miał polską premierę 26 sierpnia 2011.

  A może by tak coś więcej…

  Patrząc na to co przygotowują dla nas ludzie z Edios, jak skomplikowana i głęboka ma być to gra, to aż prosi się o pytanie… Kiedy powstanie film? Wg. mnie kolejnym krokiem w rozwoju marki Deus EX powinna być adaptacja filmowa no i oczywiście kolejne części. Wielkie plusy tej produkcji to:

  • brak podziału na dobrych i złych a jedynie odcienie szarości,
  • całkiem prawdopodobna wizja niedalekiej przyszłości,
  • klimat świata tętniącego życiem, emocjami ale podupadającego, niestabilnego i złowrogiego,
  • główny bohater po przejściach, napiętnowany przez życie brodzący w szlamie tego świata poszukując odpowiedzi na pytania, których inni boją się zadać w obawie przed rządzącymi.

  Byłbym wielce szczęśliwy gdyby udało się zrobić z tego wielką, głęboką i klimatyczną produkcję tak jak kiedyś zrobiono z Blade Runner’em, doskonały film po latach zaowocował świetną grą, która to nie była jedynie skokiem na kasę ale klasą samą w sobie. Do dziś przy wszystkich zestawieniach przygodówek zawsze pojawia się na wysokich miejscach. Może czas by z wielkiej gry powstał wielki film? Chociaż patrząc na to co obecnie dzieje się w kinach, gdzie wszędzie mamy pewne schematy powielane od lat a oryginalnych produkcji jest jak na lekarstwo bo nie są one tak dochodowe, łatwe i przyjemne to stworzenie filmu nie jest takie pewne. A szkoda.

  ps. ostatni z umieszczonych tutaj trailerów jest wg. mnie najlepszy 🙂
  ps2. ja już złożyłem przedpremierowe zamówienie na swoją kopię tej gry 😀