, , ,

Minęło już kilka ładnych tygodni od zapowiedzi oficjalnej nowej, rewolucyjnej(?) kieszonsolki od Sony o nieco przekornej nazwie „PS Vita”.
Co na tą chwilę wiemy o konsoli? Co wiemy też o grach jakie mają zostać na nią wydane? O tym właśnie spróbuję w dzisiejszej notce opowiedzieć…
Zanim jednak zacznę o PSV chciałbym dodać jeszcze jedną moim zdaniem ważną rzecz.
Nintendo opublikowało swój nowy „twór”, MS też coś pobąkiwuje na temat nowej generacji, ale Sony stale twierdzi, że Ps3 pożyje jeszcze długo. Moim zdaniem właśnie wydanie PSV w tak trudnym finansowo okresie jest niezbitym dowodem na to, że na ps4 poczekamy jeszcze parę ładnych latek, co wy o tym sądzicie?
Przejdźmy jednak do rzeczy.
Same technikalia większości są znane osobom interesującym się tematem i o tym, że konsola zostanie wyposażona w dwa analogi ekran dotykalski oraz panel dotykowy z tyłu nie trzeba mówić. Dla spójności jednak zapraszam do oglądanięcia krótkiego filmiku.

Dane techniczne:
-Procesor: ARM Cortex-A9 core (4-rdzeniowy)
-Karta graficzna: SGX543MP4+
– Wymiary: 182,0 x 18,6 x 83,5 mm
-Ekrany (dotykowe): 5 cali (16:9), 960 x 544, OLED, pojemnościowy; Tylni touch pad multitouch
-Kamery: przednia, tylna
-Dźwięk: Wbudowane głośniki stereo, wbudowany mikrofon
-Czujniki: Sześcioosiowy system czujników (trójosiowy żyroskop, trójosiowy akcelerometr, trójosiowy kompas elektryczny
-Komunikacja bezprzewodowa: 3G, WiFi, Bluetooth 2.1+EDR
-Czytnik kart Flash

Co nowego?

PS VITA PSP
2 gałki analogowe 1 gałka analogowa
Brak napędu UMD Napęd UMD
2 wbudowane kamery, z przodu i tyłu konsoli Kamera doczepiana
Tylny panel dotykowy Brak tylnego panelu dotykowego
Dotykowy ekran Brak dotykowego ekranu

Wiadomo ponadto, że na rynku pojawią się dwie wersje konsoli PS VITA – z samą łącznością WiFi oraz z modułami WiFi i 3G (ta druga na razie na wyłączność dla sieci AT&T). Cena modelu z WiFi to 249 dolarów (około 700 złotych), natomiast model WiFi/3G dostępny będzie za 299 dolarów.
Oficjalna europejska cena PlayStation Vita to, w zależności od wersji z lub bez 3G, odpowiednio 249 oraz 299 euro. Gdzie będzie opłacało się bardziej konsolę zakupić to już kwestia gustu ale różnice mam nadzieje nie będą aż tak znaczne:P
PS VITA na rynek ma trafić pod koniec 2011 roku
, najprawdopodobniej tuż przed świętami. Krążą jednak plotki, jakoby Europa miała PSV dostać dopiero w lutym. Czy to prawda? Sony nie wypowiada się na ten temat.
Cena konsoli w obu typach wcale nie jest wielka jak na początek sprzedaży nie sądzicie?
Na amazonie już można składać preordery na konsolkę.

Sony oświadczyło również, że konsola będzie pozbawiona blokady regionalnej wobec czego sprzęt kupiony w KKW (np z jakąś wypasioną obudową czy grą startową) będzie pełnoprawny również w EU. Ciekawe co z gwarancją?:D Będzie międzynarodowa? Jeśli tak to ja poczekam na jakiś wypasiony zestaw i sprowadzam z KKW 🙂

Ale czy warto?

Widać, ze Sony chce swoją konsolkę wprowadzić na rynek pełną pompą więc już teraz ujawnia wstępną listę ekskluzywnych gier w które będą mogli zagrać tylko posiadacze nowego Japońskiego dziecka.

Badman (tytuł roboczy)
BioShock (zupełnie nowa część serii, tytuł roboczy)
BlazBlue: Continuum Shift II Plus
Broken
Call of Duty (tytuł roboczy)
Dragon’s Crown
Dynasty Warriors (tytuł roboczy)
Gravity
Hot Shots Golf
Hustle Kings
LEGO Harry Potter: Years 5-7
Little Deviants
LittleBigPlanet (tytuł roboczy)
ModNation Racers
Monster Hunter Portable 3
Oddworld: Munch’s Oddysee
Oddworld: Stranger’s Wrath
Reality Fighters (tytuł roboczy)
Resistance (tytuł roboczy)
Ridge Racer (tytuł roboczy)
Ruin (tytuł roboczy)
Silent Hill: Book of Memories
Smart As
Sound Shapes
StarDrone
Street Fighter X Tekken
Super Stardust Delta (tytuł roboczy)
Top Darts
Uncharted: Golden Abyss
Virtua Tennis 4
Wipeout 2048
Przyznacie sami, że trochę tego jest?

Social gaming revolution? (:|)
powiem tylko tyle… A na PS3 system komunikacji głosowej dalej „nie istnieje” 😐 Co więcej… Nie ma planów poprawienia tego faktu. Zapraszam do oglądania kolejnego dzisiaj filmiku:

Wiele się o PSV mówi. Mówi się o tym, że będzie tanie, że nowe, że super ale nikt nie mówi o tym ile będzie trzymała bateria w tym małym monstrum? Ja obstawiam na jakieś 3 godziny ^^
Na sekundę jeszcze wrócę myślami do listy gier którą umieściłem powyżej i zadam pytanie na które niech każdy odpowie sobie w duchu : „Dostaniemy nową konsolę mobilną czy, nowe ale stare przenośne Ps3?” Ja się chwilami gubię ale mam nadzieję, że gry które wychodzić będą na PSV rozwieją moje wątpliwości. 🙂

Czy to się opłaca?

Kazuo Hirai w wywiadzie dla renomowanej agencji Reutersa potwierdza, że niska cena sprzętu związana jest z ogromnymi kosztami, które musi ponieść samo Sony. Spowoduje również, że koncern zacznie zarabiać na sprzedaży samego sprzętu dopiero w… 3 lata po jego światowej premierze.

Ten sam człowiek liczy na dużo lepszą sprzedaż Vita, aniżeli miało to miejsce w przypadku PlayStation Portable (około 70 milionów sztuk):
„Liczymy w Sony, że PlayStation Vita osiągnie dużo większy sukces komercyjny, niż PlayStation Portable. Chcielibyśmy, by nasza nowa przenośna konsolka sprzedała się po prostu dużo lepiej”

Kto wie jak się sprzeda ale zacząć zarabiać po trzech latach? Hmmm Ci to są cierpliwi 😉 I tym optymistycznym akcentem kończę na dziś pozdrawiając jednocześnie 🙂