surface-icon

, , , ,

Kiedy Apple w 2010 roku zaprezentowały iPad’a nikt nie spodziewał się aż takiego boomu na tablety. Nagle stały się one proste w obsłudze, niewielkie, ładne i… w sumie bezużyteczne. Niestety ale iPad całkowicie zmienił dotychczasowe postrzeganie tabletów przez ludzi z pełnoprawnego komputera o ogromnych możliwościach przemienił je w zabawkę dla kotów. Inaczej rzecz ujmując- gadżet. Jedyne co Apple zrobiło to powiększyło iPod’a Touch, a świat krzyknął „AMAZING!”.
Teraz jednak Microsoft pokazał pierwszy pełnoprawny tablet… SURFACE!

Jak to było do tej pory – krótka historia urządzeń Microsoftu

Po latach oglądania filmików, na których niszczono kolejne iPady, krojono nimi chleb, grano w ping ponga czy bawiono się z kotem straciłem nadzieję, że jeszcze kiedyś ktoś zaprezentuje coś sensownego. Tablety dzięki Apple stały się bezsensownymi gadżetami do niszczenia, grania, oglądania filmów czy surfowania po internecie lub sprawdzania poczty ale tak na prawdę nie oferowały niczego ponad to co już mieliśmy w smartphonie (po za większymi rozmiarami).

satyra na iPada

Jedynym światełkiem w tunelu był projekt Courier największego konkurenta Apple, Microsoft’u. Ich wizja tabletu była genialna choć nie pozbawiona wad. Notatnik o dwóch ekranach wyglądający jak zeszyt, z rysikiem sprawiał wrażenie naturalnej ewolucji zeszytów. Narzędzie do pracy i zabawy w jednym, urządzenie na które czekały miliony jednak M$ nie zdecydował się wydać go jako finalny produkt.

Courier

Tablet powinien być jak książka czy też notatnik. Tak jak na powyższym filmiku. Powinien oferować to co daje nam normalny PC, smartphone a nawet jeszcze więcej. Po latach w końcu doczekaliśmy się! Microsoft pokazał światu Surface! i był to stół ;p

Surface – stoję na stole

Jak dobrze pamiętamy, MicroSoft już raz użył tej nazwy w stosunku do interaktywnego, prototypowego stołu, który miał być centrum organizacji domowej i biórowej. Jednak marny stosunek ceny do jakości mało kogo przekonał i dlatego postanowiono zrezygnować z tego pomysłu, przynajmniej na jakiś czas. Potem wszedł Kinect… a teraz nazwa Surface powraca jako imię dla nowych tabletów M$ i jest to pierwszy tablet nie tylko do zabawy ale i pracy, który może chociaż po części zrealizować koncept Couriera.

Surface

Nowe możliwości!

Microsoft patrząc na rynek, eksperymentując w zaciszu swoich centrów rozwojowych poszedł po rozum do głowy. W przeciwieństwie do większości producentów sprzętu postanowił nie kopiować konkurencji i stworzyć nową jakość (nie pierwszy już raz, patrz Windows Phone 7). Tą nową jakością jest właśnie Surface. Tablet o możliwościach smartphone i PC a także daleko wyprzedający ich i resztę konkurencji. Tablet, którego możemy używać do rozrywki lub do pracy.

  • Potrzeba nam klawiatury? Nie ma problemu, podłączamy ją.
  • Potrzebna jest nam osłony na ekran? Nie ma sprawy, klawiatura może pełnić rolę osłony, w końcu ma tylko 3mm grubości!
  • A podstawka? Jest naturalnie wkomponowana w obudowę Surface.

Ale to nie wszystko bo Surface potrafi to czego większość dzisiejszych gadżetów tabletów nie potrafi… ma on stylus, który idealnie wręcz jest odczytywany przez ekran.

please

wyścig zbrojeń

A wszystko działa na nadchodzącym Windows 8, czyli pełnoprawnym systemie operacyjnym a nie jego namiastką jaką są mobilne systemy pokroju iOS’a czy Android’a.

cecha The New iPad Surface – Win RT Surface – Win 8
Przekątna ekranu 9.5″ 10.6″ 10.6″
Waga 0.65 kg 0.67 kg 0.9 kg
Grubość 0.93 cm 0.93 cm 1.34 cm
MiniDisplay Port  brak brak jest
Pamięć (GB)  16/32/64 32/64 64/128
Kamera: przednia i tylna jest jest jest
Chip Dual-core A5 Tegra 3 Intel Ivy Bridge
RAM 1GB ? ?
Rozdzielczość 2048×1536 1366×768 1920×1080
Bateria  42.5 watt-hour 31.5 watt-hour 42 watt-hour
Micro SD brak jest brak
USB 2.0 brak jest jest
USB 3.0 brak brak jest
MicroHD video brak jest brak
MicroSDXC brak brak jest
Stylus brak brak jest
WiFi jest jest jest
Bluetooth jest ? ?
4G brak ? ?
głośniki stereo brak
Akcelerometr jest ? ?
Czujnik światła jest ? ?
Żyroskop jest ? ?
Kompas jest ? ?
GPS jest (w wersji 4G) ? ?