, , , ,

Odbiegając od tematu gier, który ostatnio zdominował tę stronę, postanowiłem przyjrzeć się ponownie google chrome, o którym można było ostatnio wiele dobrego usłyszeć, a propo planowanych do wprowadzenia zmian. Przypadkowo znalazłem również informację związaną z Google, ale bardziej na płaszczyźnie biznesowej niż produkcyjnej. Zainteresowało mnie to na tyle, że zdecydowałem się na osobny wpis poświęcony rozłożeniu na czynniki pierwsze właśnie tej informacji. Otóż ostatnio przeprowadzony spis najpopularniejszych- najbardziej wartościowych marek, zdjął Google z piedestału. Normalnie szok.

Według tegorocznego BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands„, Google nie jest już najbardziej wartościową marką świata. Jak można się domyślać, została prześcignięta  przez firmę, która zamiast zajmować się budowaniem elektrowni wiatrowych, pakuje wszystko w lans- mowa o Apple.

Pierwsza dziesiątka prezentuje się następująco :

1. Apple – 153285000000 $

Najbardziej zadziwił mnie procentowy wzrost wartości w skali roku  +84% ! Jak na firmę tej skali, nie spodziewałbym się przyrostu większego niż 15% w skali roku, a tu takie coś. Wychodząc z założenia, że przedstawione statystyki można traktować jako wiarygodne, zakładam że taki wzrost wartości mógł być możliwy tylko dzięki zjawisku zbiorowej paranoi, lub pewną formą zbiorowego efektu św. Mateusza- im więcej osób ma ipady, tym więcej osób patrzących na te osoby chce mieć własne ipady, itd.  Tym sposobem wciągu pierwszych 24 godzin od wprowadzenia możliwości pre-order na iphona 4, Apple dostało blisko 600000 zamówień, a w pierwszym dniu sprzedaży w sklepach, odnotowano blisko 1500000 transakcji.

lol! mam ipoda touch z funkcją telefonu!

Oczywiście nie samymi iphonami Steve Jobs żyje.  Poza produkcją i dystrybucją urządzeń mobilnych, należy pamiętać o komputerach osobistych- najnowszy z nich MacBook Air i  sklepie z aplikacjami App Store. Wszystko to razem po przeliczeniu może dać do myślenia.

Ale 84% !? Damn Jerry!

2. Google – 111498000000 $

Tym razem nawet nie wzrost. Spadek wartości firmy o 2% oczywiście nie zwiastuje recesji, ale może świadczyć o źle ulokowanych pomysłach i ideach. Niedawny proces o prawo do dygitalizacji wszystkich książek (wchodzących w skład dotychczasowych lub przyszłych pozycji wydawców objętych umową )w projekcie Google Books, mógł zaburzyć pewność siebie i odebrać pewność do dalszego rozwoju i powiększania działalności firmy. Nie można tego jednak zauważyć po tym jak Google przykłada się do swoich małych urwisów- Androida i Chrome’a. Ten pierwszy dzięki wzbudzającemu głębokie zaufanie urokowi , oraz dzięki bezawaryjnej pracy, trafi na dużą liczbą tabletów różnych producentów. Ten drugi z kolei, wciąż nabiera nowych zdolności, wciąż przyspiesza i zdobywa uznanie na rynku.

sweet stworek, chce takiego, kupcie mi -> sklep

Prawdopodobnie, na pewnego rodzaju ochłodzenie zapału firmy, wpłynęły również nieprzyjemne zdania krytyki, pod adresem częściowego, stopniowego zamykania Androida jako platformy ‚open’.  Z drugiej strony- czy ktoś taki wysoko postawiony, mający tyle lat doświadczenia, przejmował by się czymkolwiek ? Apple wykorzystało tę chwilę braku czujności. Google- do boju!

3. IBM – 100849000000 $

Wzrost wartości o 17% – i to jest coś co mogę jeszcze zrozumieć. Widać firma dobrze prosperuje, poszerza swoją strefę wpływów.

Ostatnio IBM świętowało swoją nie byle jaką rocznicę założenia działalności bo aż setną. Dokładnie tak- International Business Machines Corporation ma 100 lat, w tym czasie wiele razy dokonywała przejęć i przy okazji stała się firmą posiadającą najwięcej patentów w historii.

Inne dobre, nie filmowe podsumowanie historii IBM znajdziecie tutaj.

100 lat istnienia firmy to dowód na to, że odpowiednio wykorzystywane doświadczenie zbierane z biegiem lat i inwestycje w nowe, nie zawsze komercyjne technologie, może się opłacić i może przynieść duże profity.

4. McDonalds – 81016000000 $

Jako pierwsza firma z działu żywności, McDonalds zdołał przegonić nawet Microsoft, zaklepując sobie czwarte miejsce w stawce. +23% można tłumaczyć  odświeżeniem wizerunku firmy zarówno pod względem wystroju jak i samego podejścia do klienta.

„Firma wychodząc naprzeciw nowym trendom w architekturze oraz zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów zmienia wystrój wewnętrzny lokali, ich kolorystykę, a także same bryły budynków. Miejsce tradycyjnej czerwieni zajmuje bogatsza paleta kolorów, w których dominuje żółć, biel, głęboka zieleń, a także kolory drewna i kamienia.”

„W coraz większej liczbie restauracji można spotkać specjalne pomieszczenia zabaw ruchomych Gym&Fun. Najmłodsi znajdą w nich takie atrakcje jak wyścig rowerowy, tor przeszkód oraz mini boisko do koszykówki. „

Powyższy tekst pochodzi z oficjalnej strony mcdonalds.pl. Nareszcie ktoś pomyślał i stwierdził, że czas przemianować firmę z „leniwi i tłuści” na „na topie i w ruchu”- może nie aż tak, ale mam nadzieję że łapiecie o co chodzi.

tak wygląda Mak w Londynie, tak będą wyglądały nasze Maki już niedługo – deal with it

Warto przy tej okazji zaznaczyć, że głównym źródłem dochodu firmy nie są bynajmniej milkshake’i i zestawy powiększone. Chodzi o nieruchomości. McDonalds ma przeszło 32000 lokali na całym świecie, w najróżniejszych miejscach świata, zaklepując sobie przy tym nie byle jakie miejscówki.

5. Microsoft – 78243000000 $

Gigant świata IT w tym roku przytył tylko o 2%. Jako że Microsoft dopiero niedawno podpisał umowę z Nokią na systemy operacyjne do wszystkich nowych telefonów, najprawdopodobniej hajp na Windows 7 mobile zacznie dopiero pod koniec tego roku. Nie można też mówić o zbieraniu żniw  w przypadku nowych użytkowników Internet Explorer. Fakt, wyszła ostatnio nowa wersja tej przeglądarki, a stara wersja nareszcie idzie do lamusa, ale żadnych dolarów na razie nie widać.

Może w związku z problemami Sony, Microsoft odbije się na swoich Xboxach, które podobno było ostatnio masa wykupywane, albo raczej zamieniane z PlayStation.

6. CocaCola – 73752000000 $

Druga  firma z branży żywności i również jak McDonalds- sponsor EURO2012, która zdołała utrzymać się w pierwszej dziesiątce, jednak mimo 8% wzrostu wartości, spadło o jedno miejsce w dół.

hey look at my new ball / it’s pretty cool ohhhh there’s no ball there!

Firma chwali się niezmienną recepturą ulubionego przysmaku studentów ( no prawie ) i jednemu słusznemu napojowi na przyjęciu z okazji pierwszej komunii. Fakt- główny produkt pozostaje ciągle tak samo gazowany, ale za to polityka firmy wciąż ulega coraz to nowym zmianom. To już nie tylko producent napoju wyżerającego szkliwo, ale także organizator CokeLive Music Festival, Coke Live Fresh Noise, Coca Cola Cup. Ostatnio CocaCola zainteresowała się również współpracą z działającym w Polsce operatorem komórkowym Play, a także Onetem, jako dostawcą VOD. Słowem- mając tyle szmalcu, głupotą jest nie inwestować na boki.

7. at&t – 69916000000 $

Druga nie pojęta dla mnie sprawa. W rankingu z 2010 roku American Telephone and Telegraph zajęło słuszne 22 miejsce, zwłaszcza że nie jest to ani największe przedsiębiorstwo świadczące usługi telefoniczne, ani też największa sieć telewizji kablowej.  O co chodzi z tym trzykrotnym wzrostem wartości w stosunku do zeszłego roku (23714000000$)?! lol roltf wtf Jak ktoś wie to był wdzięczny za oświecenie.

8. Marlboro – 67522000000 $

Wśród najzacniejszych marek nie mogło zabraknąć tej która wielu ludziom towarzyszy aż do śmierci. +18% wartości marki – bujakasza. Fajki fajkami, ale nie dym papierosowy się tu tak naprawdę rozchodzi, a o swont palonej gumy. W prawdzie Malboro jest obecne na Formule 1, ale dopiero od kilku lat wzięło się za to na poważnie. Cóż- widać opłaca się.

9. China Mobile – 57326000000 $

U nas jako tako mało kto wie co to za firma, ale na dalekim wschodzie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w ogóle. China Mobie jest operatorem sieci komórkowej, działającej głównie w Chńskiej Republice Ludowej.

10. GE – General Electric – 50318000000 $

Trzynasta co do wielkości firma na świecie według Global 500- listy największych korporacji sporządzona przez CNNMoney, w tym roku odnotowała 12% wzrost wartości całości przedsiębiorstwa. W stanach firma znana jest głównie jako dostawca energii, producent komponentów i silników dla NASA, oraz jako właściciel NBC Universal. W Polsce general Electric jest od 1995 roku i znany jest jako właściciel trzech sporych banków: GE Capital Bank, GE Bank Mieszkaniowy oraz GE Money Bank.