, , ,

Marka Nintendo nie jest zbytnio popularna w Polsce, a przynajmniej takie można odnieść wrażenie, przeglądając fora graczy i dyskusje na temat jakości konsol- nie wspomina się tam ani o Wii, ani o 3DS. Mało kto pamięta o poprzedniku konsoli z kontrolerem ruchowym, a szkoda, bo była to spoko maszyna. Mowa o GameCubie. Zapraszam na krótkie sprawozdanie: co, gdzie, kiedy?

Na początek

Będę tu pisał o GameCubie i porównywał go z jego następcą. Oczywiście, są inne stare dobre konsole, ale nich opowiem ja lub Fefe innym razem.

Specyfikacja

W czasach swojej świetności, konsola mogła pochwalić się bebechami umożliwiającymi przyzwoity gameplay, bez przycinania, długiego ładowania i przegrzewania. Oczywiście- bebechy nie porażają swoją świetnością. Gacek był jednak na tyle dobry, że Nintendo postanowiło zadbać by ich konsola następnej generacji była kompatybilna wstecz. Stąd właśnie ukryte w Wii sloty na karty pamięci i pady, no i przede wszystkim czytnik optyczny przystosowany do czytania ośmio centymetrowych płyt.

cechy charakterystyczne GameCube Wii
CPU IBM PowerPC „gekko” 482MHz „Broadway” ok. 729 MHz
RAM 24MB 24MB
emb. RAM 3MB 3MB
add. RAM 16MB 64MB
Flash/ROM 2MB 512MB
GPU Flipper 162 MHz  ATI „Hollywood” ok. 243 MHz
Nośnik danych 8 cm GAMECUBE DISC [1,5 GB]
 • 8 cm GAMECUBE DISC [1,5 GB]
 • 12 cm dyski Wii
Łącza
 • cyfrowe i analogowe złącze AV
 • 4 porty padów
 • 2 porty kart pamięci
 • cyfrowe i analogowe złącze AV
 • Bluetooth : 4 piloty Wii
 • Jeden slot na karty SD
 • 2 porty USB 2.0
 • Jeden port na sensorbar (diody led)
 • Jeden port na dołączenie akcesoriów pod Pilotem Wii
 • 4 porty padów z GameCube’a
 • 2 porty kart pamięci z GameCube’a

Wii nie powstało po to żeby wprowadzić coś nowego- po prostu łatwiej było wydać nową konsolę niż sprzedawać pudełka dobudowujące GameCube’a.

The hardware is basically a GC. We’ve upgraded our development tools to new versions but, you can still use GC programs as they are. With that in mind, I thought we could remake GC titles for the Wii and modify them to work with the Wii remote so that they’re more fun to play. [ Miyamoto ]

dla każdego coś kolorowego

Jeśli bliżej się temu przyjrzeć, to można dojść do smutnej prawdy, że świat nie potrzebuje Wii- wszystko to co było najlepsze w stacjonarnych konsolach nintendo (przynajmniej jak do tej pory) dał nam Gacek. Niema tu mowy o większej optymalizacji, lepszej grafie. Przykład poniżej:

Metroid Prime Echoes z GameCube’a

Metroid Prime Corruption na Wii

Uwielbiam i nienawidzę polityki hermetyzacji Nintendo ;/

Ekonomia

Teraz trochę na temat sprzedaży. Poza tak oczywistymi sprawami jak sprzedaż samych konsol, należy również pamiętać o jednym z filarów dobrego biznesu, a mianowicie- upiększenia. Co jakiś czas, do konsol GameCube i Wii wychodziły różnego rodzaju dodatki. Niektóre z nich miały charakter czysto estetyczny, inne powiększały możliwości sprzętowe konsol, jak chociażby moduł Ethernetowy dla Gacka, czy obudowa Wilota wzmacniająca czułość i zasięg.

dział GameCube Wii
data wydania 2001 2006
data zamknięcia 2007 2011
szacowana ilość sprzedanych konsol 21.740.000 ok. 90.000.000
cena detaliczna w czasach premiery 150$ 250$
obecna cena detaliczna (zestaw podstawowy bez szaleństw) 25$ 130$

Biblioteka

Największą wadą Gacka były gry, a raczej ich brak. Tak- było parę perełek. W zasadzie to wszystkie fajniejsze tytuły zawierają się w pierwszej dziesiątce najbardziej wciągających gier na GameCube’a.

TOP 10 ilość sprzedanych egzemplarzy
Super Smash Bros. Melee 7.090.000
Mario Kart: Double Dash‼ 7.000.000
Super Mario Sunshine 5.500.000
The Legend of Zelda: The Wind Waker 3.070.000
Luigi’s Mansion 2.639.000
Animal Crossing 2.321.000
Mario Party 4 2.003.000
Metroid Prime 2.000.000
Pokémon Colosseum 1.806.000
Sonic Adventure 2: Battle 1.732.000

W kilka z nich grałem i muszę stwierdzić, że to naprawdę są sztośne gry, a Wind Waker naprawdę wymiata. Kij z grafiką- gra się nigdy nie zawiesza, nie ma bugów, jak inne…

Bonus

GameCube ma swoje lata, a właściwie miałby gdyby jeszcze żył. Są jednak tacy, którzy wciąż wieżą w to, że da się z tej konsoli wycisnąć, mimo że gry na tę platformę przestały wychodzić już dawno dawno temu. Da się bowiem jeszcze to i owo zrobić z samą konsolą. Na youtubie znaleźć można całą masę nagrań przedstawiających sposoby na zmianę gacka w pełnoprawnego handhelda.

da sie? da sie