, , , ,

Jesteśmy już po pierwszym dniu imprezy Nokia World organizowanej w Londynie. Imprezy, która stała pod wielkim znakiem zapytania. Od tego co gigant zaprezentuje i jak to zostanie przyjęte zależały jego przyszłe losy. Czy to co dziś pokazali Finowie można uznać za sukces czy też za wielkie rozczarowanie i porażkę? Czy stanęli na wysokości zadania i obudzili się z wieloletniego letargu? Wg. mnie jedyne co można powiedzie to… Nokia wraca do gry!

I to w wielkim stylu

I mówi to nie byle kto bo jeden z największych przeciwników tej firmy od lat… czyli ja. Nie lubiłem Nokii za jej przestarzały system, za nudne lub aż za bardzo udziwnione wzornictwo, za tworzenie sprzętu, który był o jedną jak nie dwie generacje za konkurencją i za totalne oderwanie od świata i otaczającej rzeczywistości tak jakby konkurencja nie istniała a smartphone’y były niepotrzebne. Ale nie o tym miał być ten wpis. Zanim przedstawię to co zaprezentowała Nokia zacznę od „krótkiej” analizy wielu lat porażek i pierwszych sukcesów Finów. Nie będzie on krótki, mimo to zapraszam do przeczytania go całego. Zaczynamy!

Tonący statek

Od 2007 roku czyli wydania gigantycznego kombajnu jakim był model N95 a także konkurencyjnego, prostszego i przede wszystkim ładniejszego iPhone’a od Apple Finowie szli w dół. Nagle okazało się, że świat nie chce już tylko komórek ale chce inteligentnych telefonów z wielkimi dotykowymi ekranami, do tego prostych w obsłudze i stylowych. Panowie w Nokii tego nie rozumieli i tak oto przegapili największy boom na tego typu urządzenia. Z każdą kolejną generacją iPhone’a rosła jego sprzedaż gdy Finowie regularnie tracili klientów. Dziś nawet w ich rodzimej Skandynawii Symbian przegrywa walkę z iOSem i Androidem. Problem był ogromny bo z Symbiana zrezygnowali wszyscy producenci telefonów, do tego powstawało na niego coraz mniej aplikacji, system tak jak i sprzęt na którym był wydawany nie nadążał za konkurencją. Szybko rosnący Android przebojem zawłaszczył lwią część rynku i ani myśli oddać pierwszego miejsca na podium, iOS od Apple mimo, że mniejszy to jednak zbudował wokół siebie szybko rosnące lojalne grono konsumentów, a wszystko to kosztem Symbiana i starego już, nie wspieranego Windows Mobile 6.x.

Zmiany na lepsze

Malejąca sprzedaż, spadające zyski aż w końcu wielomilionowe straty zmusiły firmę do całkowitej zmiany strategii. Pierwszą i wg. mnie najlepszą decyzją Finów było zwolnienie dotychczasowego nieudolnego prezesa i zatrudnienie nowego. Stephen Elop zajął miejsce Oli-Pekka Kallasvuo, za którego prezesostwa od 2006 roku Nokia prawie cały czas traciła rynek. Kolejną świetną decyzją było zawiązanie bardzo bliskiej współpracy z Microsoftem, z którego też pochodził nowy prezes. Dzięki temu Nokia zyskała bardzo silnego partnera biznesowego, nowego świetnego i doświadczonego prezesa o ogromnej wiedzy co dzieje i co będzie się działo u Amerykańskiego giganta a także ogromne wsparcie finansowe, programowe i reklamowe. Ogólnie rzecz ujmując gigantyczny powiew świeżości dla firmy pogrążonej w stagnacji od lat.

Wielu ich skreśliło

Po zmianach jakie nastąpiły u Finów w mediach zaczęto trąbić na lewo i prawo o powolnej agonii giganta. Mówiono, że to pierwszy krok do wykupienia ich przez Microsoft.

Nic takiego jednak się nie stało a dziś mamy potwierdzenie, że była to najlepsza decyzja jaką mogli podjąć. Symbian zaczął dostawać nazwy, skończono z głupkowatą i niezrozumiałą dla większości osób numeracją (a przynajmniej są w trakcie). Otrzymał on nazwy zaczynające się od kolejnych liter alfabetu począwszy od A: Anna, Belle. O ile pierwszy był jedynie zwiastunem nadchodzących zmian o tyle drugi jest gigantycznym skokiem jakości. Na reszcie posiadacze Symbian’ów mogli przestać się wstydzić i powiedzieć, że mają szybki, nowoczesny i w niczym nie ustępujący konkurencji system. Dorobił się on też aplikacji prosto od Microsoftu takich jak biurowy pakiet Office, cieszący się popularnością notatnik OneNote z synchronizacją do SkyDrive czy komunikator Lync. Kolejną nowością jest silne wsparcie Microsoftowego oryginalnego i innowacyjnego systemu Windows Phone 7 przez Nokię, z którym to Finowie wiążą swoje nadzieje i przyszłość.

Co zaprezentowali?

Podczas dwugodzinnej prezentacji Stephen Elop razem ze swoimi pracownikami pokazali światu masę ciekawych i nie tuzinkowych urządzeń a także aplikacje i pomysły na przyszłości. Ale od początku.

Gwiazdą dzisiejszego, dnia bez dwóch zdań, okazała się wyczekiwana Nokia Lumia 800, znana wcześniej pod kodową nazwą Sea Ray. Flagowy telefon Finów z Windows Phone 7.

Bazujący na wyglądzie innego modelu Nokii N9, dopracowany i dopieszczony w każdym calu został okrzyknięty przez wielu najładniejszym smartphone’m z Windows Phone 7 jaki do tej pory wyszedł.

I tak jak napisałem na początku, nie jest to tylko czcze gadanie, bo to właśnie ten model przekonał mnie do Nokii… chcę go mieć!

Kolejnym smartphone’m z Windows Phone 7 od Nokii jest model Lumia 710. Skierowany jest on do młodych ludzi. Dzięki wymiennym obudowom i dość niskiej cenie ten model może stać się hitem sprzedaży.

Specyfikacje obu telefonów prezentują się następująco:

Wymiary116.5 x 61.2 x 12.1 mm119 x 62,4 x 12,5 mm

Model Lumia 800 Lumia 710
Ekran 3,7″ AMOLED o rozdzielczości 800×480 pikseli 3,5″ TFT LCD o rozdzielczości 800×480 pikseli
Procesor Procesor 1,4 GHz Qualcomm MSM 8255 z grafiką Adreno 205 Procesor 1,4 GHz Qualcomm MSM 8255 z grafiką Adreno 205
Pamięć 512MB RAM i ROM, 16GB pamięci flash 512MB RAM i ROM, 8GB pamięci flash
Aparat 8 Mpix z optyką Carl Zeiss, funkcją auto focus i podświetleniem LED 5 Mpix z funkcją auto focus i podświetleniem LED
Nagrywanie wideo 720p przy 30fps 720p przy 30fps
WiFi 802.11 b/g/n 802.11 b/g/n
Bateria 1450 mAh 1300 mAh
Waga 142 g 125,5 g
Cena 420 Euro 270 Euro

A wszystko to działa pod kontrolą najnowszego systemu Microsoft’u Windows Phone 7 z aktualizacją Mango. Jak widać specyfikacja obu smartphone’ów jest bardzo dobra. Mimo, że nie odbiegają od topowych modeli innych producentów wyróżnia je ciekawy design i dobrze dobrany stosunek ceny do jakości i oferowanych możliwości.

Powrót Symbiana

Kolejnymi nowościami Nokii są aż 4 nowe telefony wyposażone w Symbian, są to Nokia Asha 200, 201, 300 i 303. Skierowane one są do osób, które nie chcą wydawać fortuny a chcą kupić nowoczesny i fajny klasyczny telefon. Swoją drogą Asha oznacza nadzieja. Ciekawostką jest, że obudowy smartphone’ów z serii Asha mają być z poliwęglanu.
Modele Asha 200 i 201 to telefony muzyczne z pełną klawiaturą QWERTY. Pierwszy z nich został wyposażony w opcję dual-sim dzięki czemu będziemy mogli korzystać z 2 różnych kart sim jednocześnie. Wyposażone są też w aparat fotograficzne o rozdzielczości 3,2 Mpix. Oba telefony są w stanie wykorzystać karty pamięci o pojemności aż 32GB. Tak więc miejsca na muzykę i zdjęcia nie zabraknie.


Model 300 również posiada pełną klawiaturę QWERTY jednak wyposażono go też w dotykowy ekran 2,6″ i bardzo mocny procesor 1GHz.

Model 303 designem przypomina poprzednika (300) jednak jest pozbawiony klawiatury QWERTY. W jego wnętrzu również znalazł się szybki procesor 1GHz. Ashe 300 i 303 posiadają aparaty o rozdzielczości 5 Mpix.

Ceny tych nowości to 115 euro za model 303, 85 euro za model 300 i 60 euro za modele 200 i 201.

Aplikacje

Podczas prezentacji poświęcono sporo uwagi nawigacji Nokii, która teraz jest również dostępna dla modeli z Windows Phone 7. Poniżej prezentacja jej działania na Nokii Lumin 710.
http://www.youtube.com/watch?v=5RtMJB1kKrU&hd=1
Natomiast panowie z Microsoftu zapowiedzieli nowego klienta facebooka dla ich systemu Windows Phone 7.

Prototyp?

Nokia zaprezentowała też ciekawy prototyp tabletu, który można było wyginać! Oczywiście w granicach rozsądki. Prototyp odpowiednio reaguje na wygięcia np. przybliżając czy oddalając obraz, posiada te dotykowy ekran. Po więcej zapraszam do filmiku poniżej zrobionego przez blog komórkomania.

Co przyniesie jutro?

Jak widać Nokia ostro wzięła się do roboty. Sporo nowego sprzętu, ciekawe prototypy, obiecujące aplikacje. Wszystko to zostało zaprezentowane dzisiaj jednak zostaje nam jeszcze jeden dzień Nokia World. Czego możemy się spodziewać? W sieci od kilku dni krążą nie oficjalne zdjęcia materiałów promocyjnych jeszcze jednego smartphone’a z Windows Phone 7.

Mowa tu o 4,3″ Nokii 900, która może zostać zaprezentowana w piątek. A co po za tym? Tego dowiemy się już jutro.