, ,

Kiedyś, aby zachęcić ludzi do kupna gry, kilka tygodni przed premierą wydawano wersję demonstracyjną, by każdy mógł się zorientować, czy taka rozrywka mu pasuje, a tych bardziej wrażliwych, pobudzi do jedynego, właściwego działania- kupna i grania. Dzisiaj jest ciut inaczej. Poco wypuszczać demo, skoro można pokazać filmik pokazujący jak ktoś gra. 

Specom od marketingu najwidoczniej brakuje pomysłów.  Ostatnimi czasy, mainstream’owe gry są prezentowane w ten sam sposób, a mianowicie przez pokazanie jak ktoś ( przygotowany, nauczony, żeby przypadkiem nie kierował kamery zbyt blisko słabych tekstur ) gra. Oczywiście tutaj jest pewna dowolność- gameplay’e są nagrywane nielegalnie lub na zlecenie, zza ramienia lub poprostu jako zrzut ekranu. Dlaczego? Cóż, nie trzeba tu magistra ekonomii żeby rozwikłać tę zagadkę. Nagranie filmu reklamowego jest o wiele prostsze i tańsze niż wydanie wersji demonstracyjnej:

  • Wydając promo, masz pełną kontrolę nad tym, co zostanie pokazane( akcja, przemoc, wybuchy, megan fox), a co zostanie ukryte( zbyt długie wczytywanie poziomu, częste checkpoint’y, niedokładne kolizje kamery).
  • Masz pewność, że każdy zobaczy to samo. W przypadku wersji demo, dostaniesz tak wiele opinii jak wiele istnieje specyfikacji PC.
  • Taki film nie musi być montowany przez Spilberga. Wystarczy, że dotychczasowych testerów przeszkoli się z zakresu ‚rób to finezyjnie’. O publikację również nie trzeba się martwić, YT przyjmie wszystko w każdej ilości, a do tego zapewni sporą widownię/ grupę docelową.

Tak czy siak- filmy te potrafią być długie i syte, jak chociażby pierwsze 30 minut z Deus Ex Human Revolution.

Niektóre z tych filmów były wcześniej prezentowane na różnego rodzaju eventach, jak chociażby ten film z tegorocznego QuakeConu przedstawiający pewne fragmenty z zaawansowanego stadium w Skyrim.

Kilka dni temu, do sieci wyciekł drugi, podobny film z nowej gry universum The Elder’s Scrolls, z tym że było to pierwsze 20 minut spojleru i bez komentarza. Film, pomimo wielokrotnego skopiowania, zniknął tak szybko jak się ukazał. Na (nie) szczęście, internet nie śpi i po dokładniejszym przeszukaniu da się jeszcze znaleźć inne ciekawe filmy, wprawdzie niezbyt długie bo trwające tylko 6 godzin !!

Najnowszym game viralem jest fragment gameplay’a z Hitman Absolution, okraszonego komentarzem jednego z developerów.