, ,

3 października Sony uruchomiło usługę, za którą w gruncie rzeczy mocno trzymam kciuki odkąd wszedłem w posiadanie Google Nexus 7. PlayStation otworzyło się na soft poza konsolowy. 

PSM to nic innego jak mobilna platforma dla Androidów dająca możliwość korzystania z zasobów Playstation Store. Oznacza to, że część gier będzie można odpalać zarówno na konsolach, jak i urządzeniach przenośnych. Warunkiem jest kompatybilność z PSM, które Sony przyznaje przez certyfikat jakości tylko wybranym przez siebie modelom urządzeń konkretnych producentów.

zapowiedź z E3

W związku z uruchomieniem PSM, już w tej chwili można pobrać kilka „darmówek” oraz kupić, co nie co. W prawdzie nie są to tytuły najwyższych lotów, ale jak najbardziej odbieram to, jako zapowiedź „czegoś większego, co może nadejść”.

Gry, które już dzisiaj goszczą na platformie PSM to nie tytuły najwyższych lotów ale początki w Sony często są trudne 🙂

Krótka lista kompatybilności na start 🙁

Niestety póki, co lista urządzeń Playstation Certified, których posiadacze będą mogli bez przeszkód uruchomić usługę na tą chwilę nie powala*, bowiem są to modele:

  •  Sony Ericsson Xperia Play
  • Sony Ericsson Xperia Arc
  • Sony Xperia S
  • Xperia ION
  • Tablety Sony

Oraz dzielnie walczące modele od pierwszego zewnętrznego producenta, który przystąpił do akcji, czyli HTC swoją serią ONE. Ponad to Fujitsu oraz Sharp również przystępują do programu certyfikacji, ale poza tym nic więcej nie wiadomo.

reklamówka

Również lista krajów, w których w tej chwili da się bez przeszkód uruchomić usługę jest niewielka a składają się na nią: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Australia. Znając jednak dbałość Sony o ekspansję ich usług i urządzeń niebawem możemy spodziewać się oficjalnej premiery usługi w naszym kraju.

W perspektywie…

Nie wykluczone, że przyjdzie dzień w którym pogramy i w takie gry na naszych tabletach. Za światełko w tunelu niech posłuży tutaj  Japońska platforma GREE

Ahhh jak pięknie byłoby pewnego dnia zobaczyć monster Hunter (moja ulubiona „przenośna” gra) na platformie PSM. Ciekawe czy kiedyś się doczekamy ja sądzę, że tak.

Podsumowując nadal trzymam kciuki za nową usługę Sony, która w świecie czysto mobilnym ma olbrzymie szanse znaleźć swoje miejsce. Na tym właściwie mógłbym zakończyć wpis, ale co bardziej spostrzegawczy pewnie dostrzegli gwiazdeczkę przy zdaniu na temat kompatybilności. Postawiłem ją tam świadomie, bowiem istnieje możliwość uruchomienia aplikacji PSM i gier na niej dostępnych również na niecertyfikowanych urządzeniach. XDA Community nie śpi J W związku z tym właśnie za jakiś czas spróbuję przedstawić krótki opis moich doświadczeń z APPKą PSM.