,

Dziś w nocy miała swoją premierę dziewiąta wersja przeglądarki Microsoftu.Doszło parę usprawnień, trochę się przejaśniło i nawet… ciężko to przyznać… dobrze działa. Przynajmniej jak na MS. IE zawsze odstraszał mnie swoim starym wyglądem i mnóstwem ikonek i źle zlokalizowanych przycisków opcji. Teraz jest zdecydowanie lepiej, szału nie ma, ale jest dobrze. Wzornictwo w stylu Chrome- przeglądarka ma bardzo prosty interfejs, ograniczony do paska adresu zakładek i ikon kierujących do opcji i zapamiętanych linków.

Microsoft poszedł po rozum do głowy i postanowił zrobić parę ustępstw w kierunku nowych, jeszcze nie udokumentowanych do końca technologii- pozostali gracze już dawno to zrobili. Główne usprawnienia wniesione do nowej wersji IE to wsparcie dla htML5 i CSS3 (alleluja!)- w końcu. Pełną listę usprawnień dostępna jest na tej stronie. Trzeba przyznać, że program działa całkiem płynnie i sprawnie- szybkie zamykanie i otwieranie okna przeglądarki, sprawne wczytywanie stron.

prostota i estetyka? zobaczymy na jak długo

Widać, że w końcu coś zaczęło się dziać w Microsofcie i być może nie jest to niepotrzebnie sterczący pomnik przeszłości. Biorąc pod uwagę to, że sami twórcy zdecydowali się na promowanie akcji rezygnacji z IE6 ( http://theie6countdown.com/ – alleluja- w końcu – szkoda że tak późno – ale lepsze to niż nic), można stwierdzić że firma ta poważnie podchodzi do wyzwań nadchodzących lat, wciąż ewoluującej sieci i zmieniającym się potrzeb użytkowników.