Jest szansa, bowiem prawo patentowe, które do tej pory chroniło unikalny kształt i wzór duńskiego wynalazku, wygasło. Nie należy się jednak spodziewać wysypu nowych fajnych zabawek przywołujących stare dobre czasy, gdy z jednego kompletu można było zrobić coś więcej niż to, co zostało przewidziane w instrukcji. 

Równo 50 lat temu, 24 października 1961 roku , patent Godtfreda Kirka Christiansena został uznany i od tej pory możliwe było rozpoczęcie produkcji małych, foremnych i niesamowicie pasujących do siebie, różnorodnych plastikowych klocków.

http://www.youtube.com/watch?v=hHt2RZL_Gms

Przez okres minionego półwiecza, firma Lego przeszła nie małą transformację, od jednorodnych klocków, przez te bardziej wyspecjalizowane dla grup wiekowych, po gry komputerowe, filmy, komiksy. To dobry przykład na to jak powinno się przystosowywać do zmieniającego rynku. Klocki Lego zawsze były na czasie- najpierw kosmos, potem miasto, piraci, egipt, głębiny oceanu… zbyt wiele by znać i wejść w posiadanie ich wszystkich. Niektóre modele miały licencje kolekcjonerskich a ich zakup był ograniczony przez miejsce i czas.

Dziś nadszedł dzień próby. Czy Lego przetrwa kolejne półwiecze? Czy nadejdą prawowici następny? Czy doczekamy się powrotu tanich klocków ;/ ?

Wspomnienie

W czasach gdy nie każdy mógł sobie pzwolić nawet na pegazusa, a co dopiero kompa na którym dałoby rade odpalić wormsy, były już znane metody na no-life’ienie. Wstajemy, jemy śniadanie, a potem dajemy nura w stos klocków i zaczynamy poszukiwania tych pasujących, parzystych, pod kolor, albo- zmiana koncepcji- i robimy coś innego, i tak do wieczora. Kto chomikuje swoje klocki na strychu albo w szafie, wie o jakiej pokusie mówię. Ci którzy nie wiedzą, odsyłam do lat 90’tych- urodźcie się jeszcze raz i tym razem tego nie przegapcie.

ile to już lat? a nie sory, to było wczoraj ;p

Czasy się jednak zmieniły. Lego przestało być poligamiczne. Narzuciło sobie celibat tworzenia tylko i wyłącznie tego co jest wskazane w instrukcji. Obecne zestawy nie dość że są drogie, to jeszcze nie pozwalają na rozwój wyobraźni. Nie to co budynek który można zmienić w łódź podwodną albo kombajn… Był też czas gdy ta monogamia wyszła marce na zdrowie 😉

Ehh

Czy stare, dobre (i tanie ;/ ) Lego powróci? Cóż, niektórzy twierdzą, że już powróciło.

Leg godt – baw się dobrze