, ,

Premiery wielkich tytułów takich jak choćby Motorstorm: Apocalypse czy Dragon Age II to fantastyczny kąsek dla fanów elektronicznej rozrywki i na tym bez wątpienia skupia się cała branża, by wypaść jak najlepiej w oczach odbiorcy, który oczywiście za konkretny tytuł zapłaci i to czasem nie mało. Są jednak tacy, którzy nie płacą albowiem…

…widmo piractwa dopadło również dziecko Sony i stało się! Torrenty aż ociekają od najnowszych tytułów, w które pograć można wkładając do usb czarnuli odpowiednio przygotowanego pendrive`a.Smutne? No smutne bo wiele z tym związanych kontrowersji się pojawia. Np fakt, że FW konsoli w ciągu ostatnich tygodni był raczej słabo rozwijany o jakieś dodatkowe funkcjonalności jak np brak Cross Game Voice Chat o którym zawsze wspominam kiedy się tylko da 🙂 (bo jakąś patologią jest jego brak).

Dlaczego jednak o tym wszystkim piszę? A no dlatego, że pojawia się światełko w tunelu, którym to okazuje się być najnowszy update FW podbijający go do wersji 3.60. Jakie zmiany niesie? Możliwość zapisywania w chmurze, fajna sprawa (szkoda, że „pośrednio” płatna bo dostępna tylko dla tych co wykupili PS+), możliwość ustawienia oszczędzania energii w padzie (po co to komu?:P) oraz łatkę antypiracką, która jak twierdzi jeden z uczestników światka hakerskiego zabezpiecza konsolę przed przeróbką.

Czy wobec powyższego możemy spodziewać się powrotu do normalności i tego, że pracownicy sony zaczną myśleć nad tym jak rozwijać FW a nie jak go łatać? Oczywiście znajdą się tacy co stwierdzą, że nie ma zabezpieczenia nie do złamania, ale może chociaż na jakiś czas wypuszczenie łatki 3.60 spowoduje stabilizację w tej kwestii ? Ja jestem dobrej myśli, przecież mózgi Sonego nie dostają tych swoich grubych milionów za siedzenie na tyłkach i nic nie robienie. Dziwnym byłoby gdyby w końcu czegoś nie wymyślili… No chyba, że na rękę im fakt piracenia konsol?

Tego prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy ale z pewnością ciekaw dalszego rozwoju będę śledził wydarzenia w tym „sektorze”.

Pozdrawiam i gratuluję tym najwytrwalszym, którzy zdołali dobrnąć do końca 🙂

Aktualizacja:

Cóż… trochę ponad 12 godzin po tym jak przygotowywałem ten wpis pojawiła się „łatka”, która już umożliwia logowanie na psn w oparciu o CFW 3.60. Mimo wszystko chodzą słuchy, że owa łatka jest łatwa do zlokalizowania a od tego już tylko krok do otrzymania bana.